Wartości vs. umiejętności
Przywództwo, wpływ, rozwój, odpowiedzialność, potencjał, wizja, zespół to tylko nieliczne z określeń opisujących, czym zajmujemy się gdy poruszamy zagadnienie rozwoju liderów.
I choć w różnych momentach rozwój był różnie rozumiany i różnie realizowany to są takie aspekty rozwoju, o których nigdy się nie powinno zapomnieć.
W latach 50-tych potrzeba było silnego lidera, który z charyzmą i pasją motywował innych. I tak trwało bardzo długo. Zmianę przyniosły lata 80-te kiedy zaczęto dostrzegać wagę zespołu. Rozpoczęła się więc era zespołowego prowadzenia. Tworzono zespoły, budowano zespoły, szukano zespołów – i szczęśliwie ta era trwa do dzisiaj. Jednak daje się zauważyć pewną zmianę, która nie jest powrotem do przeszłości, ale zmianę poziomu w rozwoju przywództwa.
Era zespołów przyniosła poczucie demokratyzacji, równości, ale jednocześnie akcentowanie podmiotowości każdego z członków zespołu. Wszyscy chcemy czuć się potrzebni i ważni, nie zależy nam na byciu częścią wielkiej machiny, w której trybach pozostajemy mniej lub bardziej (częściej bardziej) anonimowi, nie zauważeni i nie doceniani. Dlatego też w zespołowym prowadzeniu pojawiła się ponownie potrzeba lidera. Osoby, która… no właśnie, osoby która już nie będzie dyktowała i mówiła co ma być zrobione. Lidera, którego pasja nie będzie skupiona tylko na zadaniu i wizji ale na tych, którzy zgromadzili się wokół niego. Współcześnie nie ma potrzeby (choć to stwierdzenie wymaga zajęcia się nim w kolejnym artykule) dominującego lidera. Dzisiaj potrzebujemy liderów, którzy będą prowadzili nie tylko swoją wiedzą i kompetencjami, ale przede wszystkim osobistym przykładem integralności, spokoju, oddania, zaangażowania….
To sprawia, że dzisiaj coraz częściej w rozwoju liderów sięga się nie do zestawu umiejętności, kompetencji jakie przywódca powinien posiadać, choć wcale nie chodzi o ich ignorowanie. Dużo częściej sięga się do wartości i zasad jakimi lider się kieruje. Ta zmiana sprawia, że (moim zdaniem na szczęście) zadaje się pytania o to kim jest lider, co jest dla niej, dla niego ważne? Jakimi wartościami się kieruje? W co wierzy (nie tylko w aspekcie religijnym)? Czy jest integralna, integralny? (integralność lub bardziej po Polsku, spójność rozumie jako zgodność pomiędzy tym co jest dla mnie ważne, tym co deklaruje i tym co wykonuje)
Czas więc na przywództwo oparte na wartościach i niech konkluzją do tego artykułu będą słowa Tadeusza Mazowieckiego, który w jednej z rozmów powiedział: „Wartości to nie to o czym się dyskutuje, ale to w oparciu o co się żyje”.
dr Piotr Gąsiorowski