Pokonać swój Everest – siła pozytywnego przywództwa

Każdy lider niejednokrotnie musi stawiać czoła różnym przeciwnościom. Nieraz pojawiają się próby, łatwo ulec frustracji i zatracić się w codziennym biegu. Czasami wręcz wydaje się, że grunt zapada się nam pod nogami i zmagamy się z negatywnym nastawieniem. Jak więc w tym natłoku wyzwań pozostać osobą pozytywnego wpływu?
Kiedy Bear Grylls, jako młody komandos SAS, wyskoczył z samolotu nad afrykańską pustynią, a czasza spadochronu rozdarła się na dwie części, jego życie mogło lec w gruzach. Po wypadku spędził on kilkanaście tygodni w szpitalu, ucząc się na nowo, jak chodzić, siedzieć, a nawet oddychać. Półtora roku po tych wydarzeniach, w wieku 23 lat, podjął kolejne wyzwanie i zdobył najwyższą górę świata. Dzisiaj jest znany na całym świecie dzięki niezwykle popularnym programom telewizyjnym dotyczących sztuki surviwalu i pozytywnemu wpływowi na młode pokolenie. W swojej autobiografii napisał: “Jedynym ograniczeniem dla naszych osiągnięć są zwykle przekonania, jakie sami sobie narzucamy”
Ta sama zasada odnosi się również do przywództwa. Sposób w jaki rozumiemy naszą rolę jako lidera przekłada się na to w jaki sposób działamy. W ciągu ostatnich dekad nastąpił znaczący rozwój teorii przywództwa, co też ma wpływ na zmiany modelów zarząrzania. Coraz częściej można usłyszeć o pozytywnej teorii organizacji (“positive organizational scholarship”) oraz modelu autentycznego czy pozytywnego przywództwa.
W 2017 roku poznałem Jona Gordona przy okazji premiery jego książki “The Power of Positive Leadership”, która trafiła na polski rynek pod tytułem “Potęga pozytywnego przywództwa” (MT Biznes, 2018). Pamiętam to kiedy podczas konferencji opowiadał o tym, że on sam z natury był negatywnie nastawioną osobą i jak wiele pracy wymagało to od niego aby zmienić swoje nastawienie. Rezultaty tej zmiany były oszałamiające. Nie chodzi tu bynajmniej o wzniecanie fałszywego optymizmu. Brak autentyzmu wyczuwa się z daleka. Jak twierdzi Jon: “Nie jesteśmy pozytywni dlatego, że życie jest łatwe. Jesteśmy pozytywni dlatego, że życie może być ciężkie”.
Z różnych badań ewidentnie wynika, że pozytywnie nastawieni liderzy mają wpływ na zespoły, którymi zarządzają, i osiągają więcej niż negatywnie nastawieni. Stąd tak niezwykle ważnym jest koncepcja przewodzenia przez wzór. Inaczej mówiąc ludzie naśladują liderów ze względu na jakość ich charakteru, co jest uwiarygodnione ich życiem i wzbudza zaufanie.
Jest to blisko związane z integralnością, czyli postawą, w której dostrzegamy zgodność słów z czynami. Wymaga to konsekwencji w myśleniu i działaniu niezależnie od miejsca i okoliczności. Taka postawa pozwala na znacznie głębsze wywieranie wpływu na innych niż tylko za pomocą perswazji słownej, gdyż efekt jest widoczny w praktyce. To jest związane z włożeniem świadomego wysiłku w pracę nad sobą, transparentnością relacyjną i zachowaniem pozytywnego nastawienia.
Zależność pomiędzy zachowaniem się i charakterem jest bardzo bliska, gdyż w wyniku powtarzania pewnej czynności w przebiegu określonego czasu (postępowanie) kształtuje się to jakimi jesteśmy (charakter). Kiedy wartości, myśli, uczucia i działania są ze sobą zintegrowane, człowiek się koncentruje, a jego charakter w znaczący sposób ulega wzmocnieniu. Tim Elmore używa obrazu góry lodowej w celu opisania istoty charakteru w życiu lidera twierdząc, że jej czubek stanowiący to, co widzimy na zewnątrz to talent (zaledwie 10% całości góry), zaś cała reszta – charakter – kryje się pod powierzchnią.
Odnosząc ten obraz do przywództwa niezwykle istotnym jest to, by zrozumie , że to właśnie charakter, na który składają się takie elementy jak podstawowe wartości, poczucie tożsamości, emocjonalne bezpieczeństwo czy samodyscyplina, przekłada się na jakość naszego działania bez względu na okoliczności.
Kluczem jest nasze nastawienie. Pozytywne nastawienie nie jest gwarancją sukcesu, za to negatywne nastawienie gwarantuje jego brak. Pozytywna koncepcja przywództwa to skuteczna metoda budowania wspaniałej kultury, która wzmacnia więzi i zaangażowanie w zespole. Podsumowując jest to przewodzenie poprzez czynienie innych mocnymi.
Warto więc zadać sobie kilka ważnych pytań: Gdzie na dzisiaj potrzebujesz pozytywnej zmiany? Dla kogo jesteś wzorem w postępowaniu? Jak życie osób, z którymi pracujesz zmienia się ze względu na twoje zaangażowanie? Jakie przekonanie potrzebujesz zweryfikować by pokonać swój Everest?
dr Wojciech Kowalewski – założyciel i Prezes Zarządu Instytutu Rozwoju „Złote Jabłko”, mówca motywacyjny, executive coach o szerokim doświadczeniu w pracy z liderami w różnych branżach, twórca programów rozwojowych, wykładowca akademicki i publicysta. Jego największą pasją jest prowadzenie innych do rozwoju osobistego, zawodowego i duchowego.