Nieustraszone przywództwo
Autorka: Hannah Gronowski
Jeśli byłeś kiedykolwiek w pomieszczeniu pełnym współpracowników wykonujących ćwiczenie z zakresu budowania zespołu, prawdopodobnie słyszałeś już pytanie „Co byś zrobił, gdybyś miał pewność, że nie poniesiesz porażki?”.
Jest to dobre pytanie, które zostało zadane już tyle razy, że straciło prawie całą swoją siłę oddziaływania. Pozwól więc, że zadam je inaczej:
Gdyby strach nie miał znaczenia, jakie marzenia byś realizował?
Na konferencji GLS 2017 Gary Haugen błyskotliwie określił strach cichym niszczycielem marzeń.
Strach zasiewany jest w milczeniu, nawożony w cieniu i hodowany w ciemności.
Strach jest często niewidocznym wirusem, obezwładniającym najpotężniejszych marzycieli i zniechęcającym najodważniejszych liderów.
Jak stawić czoła cichemu niszczycielowi marzeń i zwyciężyć go w świecie, który rozpaczliwie potrzebuje odważnych, nieustraszonych przywódców?
Oto trzy sposoby, na jakie możesz walczyć ze strachem w swoim przywództwie:
1) Nazwij go
Jeśli strach rozkwita w ciemności i więdnie w świetle, najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, żeby uniknąć tego cichego niszczyciela, jest nazwanie go.
Nadal pamiętam, jak się czułam, kiedy po raz pierwszy wyraziłam strach dręczący mnie od wielu miesięcy. Miałam wrażenie, jakbym poruszała się we mgle. Strach zdążył już zdominować dużą część mojego życia.
Kiedy wreszcie zaczęłam o nim mówić, stało się to tak szybko, że prawie się przestraszyłam.
W moich oczach pojawiły się łzy i czułam, jakby mój strach zajmował całą podłogę: brzydki, obnażony i nieporządny, na oczach wszystkich.
Jednak zamiast osądu usłyszałam słowa nadziei. Doświadczyłam wolności.
Wolność nigdy nie nadejdzie, jeśli nie wyrazimy swoich obaw.
Wolność przychodzi wtedy, kiedy zdobywamy się na nieco pokory, nazywamy swoje obawy i pozwalamy, aby ludzie, którym ufamy, ujrzeli nasz strach.
2) Przyznaj się do niego
Czy próbowałeś kiedyś przekonać kogoś, że to nie twoja wina, że strach po prostu towarzyszy każdej twojej myśli i działaniu?
Być może strach ten ma swoje korzenie w jakimś grzesznym wzorcu z twojej rodziny, a może ktoś potraktował cię w sposób, który go wywołał – a być może strach jest po prostu częścią twojej kultury.
Twój strach może mieć uzasadnione przyczyny. Jednak nawet uzasadnione przyczyny nie dają nam upoważnienia do poddawania się strachowi.
Każda obawa może zostać wykorzeniona i odrzucona. Nieustraszeni liderzy są świadomi swojej odpowiedzialności za ten proces.
Jeśli nie jesteś w stanie uświadomić sobie swojej zdolności do przezwyciężenia strachu, nigdy się od niego nie uwolnisz.
Przyznaj się do niego.
Przyznaj się do swojego udziału w tym strachu.
Uświadom sobie swoją zdolność do przezwyciężenia go.
3) Walcz z nim
W świecie przepełnionym poradnikami samopomocy i książkami „Zrób to sam” przesłanie brzmi, że jeśli będziemy walczyć bardziej zażarcie, przebiegle lub efektywnie, to zdołamy pokonać obezwładniający nas strach.
Ja bym się z tym nie zgodziła.
Nie jesteś w stanie sam pokonać strachu w swoim życiu.
Dobra wiadomość jest taka, że służymy Bogu, który zaprasza nas do tego, abyśmy dołączyli do Jego zwycięstwa nad strachem w twoim życiu.
Bóg zaprasza nas, abyśmy roztapiali swoje obawy w świetle Jego słowa, napełniali umysł Jego nauką, poddawali Mu wszystkie swoje myśli i pilnie pracowali nad skupianiem się na Jego prawdzie.
List do Filipian 4:8 napomina, byśmy rozmyślali o tym, co prawdziwe, szlachetne, sprawiedliwe, czyste, miłe, godne polecenia, może uchodzić za wzór i zasługuje na uznanie.
Strach nie jest biernym wrogiem. Musimy podjąć rzeczywiste działania i wdrożyć poważne strategie, by go pokonać.
Nie możemy apatycznie podchodzić do walki ze strachem.
Jako liderzy nazwijmy swój strach, przyznajmy się do niego i walczymy przeciwko niemu, żeby realizować dane nam przez Boga marzenia odnośnie Jego świata.
Hannah Gronowski jest założycielką i dyrektorką Generation Distinct, www.GenerationDistinct.com, organizacji mającej na celu inspirowanie i wyposażanie kolejnego pokolenia do odkrywania swoich pasji i walki o sprawiedliwość, aby czynić imię Boga wielkim na świecie. Jej pragnieniem jest umożliwianie kolejnemu pokoleniu stawania się przywódcami i osobami, które zmieniają świat i czynienie tego w sposób, który będzie początkiem globalnego ruchu. Hannah jest także pisarką, blogerką i mówczynią. Mieszka w rejonie Chicago.