Nie interesuje mnie co wiesz i potrafisz, pokaż mi kim jesteś!
Na lidera można popatrzeć z trzech perspektyw adaptując do tego ćwiczenia analogię góry lodowej.
Na wierzchołku, w tej najbardziej widocznej nawet z daleka części, jest to co wie. Zakładając, że pracuje głową, tam znajdują się jego umiejętności niezbędne do wykonania pracy. Może zna świetnie prawo jak adwokat, excella na poziomie eksperckim jako kontroler finansowy lub konkretny język programowania jako programista. Warto znać się na czymś w życiu!
Druga warstwa – ta pomiędzy wierzchołkiem a taflą wody – jest może mniej widoczna z daleka, ale to na niej osadzony jest wspomniany szczyt. To jest to co lider potrafi. Jego kompetencje, które może przenieść pomiędzy rolą, stanowiskiem i pracą jaką wykonuje. Być może doskonale opanował komunikację. Wykorzysta ją z pewnością działając np. w organizacji, jak również poza nią w relacji prywatnej ze swoim partnerem / partnerką itd. Dobrze jest mieć umiejętności w tej warstwie. Role, zadania, wyzwania zmieniają się bardzo szybko i praktycznie nie jest możliwe, aby całe życie opierał się na kilku wyuczonych umiejętnościach i pozyskanej kiedyś wiedzy. Nasze otoczenie zmienia się coraz szybciej. W podejmowaniu nowych wyzwań ważniejsze jest to co potrafisz niż to co wiesz.
Dzisiejszy świat w obu opisanych warstwach bardzo nam pomaga. Mamy Internet, aplikacje, narzędzia, które wspierają naszą wiedzę. Coraz częściej funkcjonujemy w zdefiniowanych ramach, modelach, „frameworkach”, która narzucają nam dobre praktyki i zachowania jak Agile, Scram, Kanban.
To wszystko jest ważne, ale nie stanowi środka ciężkości, który stabilizuje lidera.
W trakcie swojej pracy z setkami młodych liderów w biznesie pytam ich o przepis na ideał osoby, za którą oni chcieliby podążać.
Zwykle tworzymy przepis składający się cech, które zapełniają całą kartkę. Fascynuje mnie, że jej treść jest zawsze taka sama i nie ma nic w wspólnego z wierzchołkiem góry lodowej, rzadko też nawiązuje do umiejętności. Co najważniejsze jest opisem uniwersalnym. Jeśli dodałbym nagłówek „idealna pielęgniarka” lista się zgadza. Podobnie jak: idealny lekarz, pastor, nauczyciel, społecznik itd. Dlaczego? Bo na tej liście znajdują się przymiotniki z trzeciej warstwy tej niewidocznej choć największej i kluczowej dla zachowania stabilności góry lodowej. To strefa, która definiuje kim jesteś. Na wspomnianej kartce jest zawsze przepis na dojrzałego, spójnego i samoświadomego człowieka. Tego szukają liderzy w innych, tego szukasz Ty oraz inni w nas.
Dlatego warto pracować nad swoim charakterem. Bo przywództwo, przede wszystkim, to nie to co potrafisz, co wiesz, a to, kim jesteś!
Do zobaczenia na GLS.
Józef Kącki – lider, założyciel firmy szkoleniowej Leaders Island, kurator i organizator konferencji LiGHT w Krakowie, autor podcastu „Z Warsztatu Menadżera”. Czerpie dużą satysfakcję z rozwijania innych, przekazywania im dobrych wzorców i codziennej pracy z ludźmi. Jako prowadzący szkolenia w Leaders Island przez ostatnie cztery lata pracował z ponad półtysiącem menedżerów i liderów. Ważna jest dla niego społeczna odpowiedzialność za bliskie i dalsze otoczenie, dlatego też aktywnie działa w Koalicji Prezesi-Wolontariusze.